Śledź nas

Dlaczego warto dbać o miejską zieleń – i jak to zrobić?

Miejski krajobraz zdecydowanie zaczyna dominować na coraz większej przestrzeni. Powoli wypiera przyrodę, zastępując ją wieżowcami, betonem i innowacyjnymi budowlami. Jednak drzewa, krzewy, czy redukcja odpadów są rzeczami niezwykle potrzebnymi w obecnych czasach. Miejska zieleń przynosi mieszkańcom wiele korzyści, zatem dlaczego warto o nią dbać i jak to zrobić?
 

Dlaczego warto dbać o miejską zieleń?

Roślinność odgrywa wielką rolę w życiu człowieka. Drzewa, oprócz walorów wizualnych i przyjemnych dla oka, dostarczają wiele niezbędnych do życia aspektów. Mowa o czystym tlenie wytwarzanym w procesie fotosyntezy, który w czasach masowego zanieczyszczenia powietrza jest niezwykle potrzebny do funkcjonowania. Mają one również zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Zapewniają schronienie w upalne dni nie tylko poprzez rzucany cień, ale przede wszystkim poprzez schładzanie powietrza oraz jego nawilżenie, co na miejski światek wpływa bardzo korzystnie. To wszystko dzięki temu odparowywaniu wody z drzew, zwłaszcza latem – nawet do 450 ml. Poza tym, są miejscem schronienia dla wielu żywych organizmów, a cały ekosystem nie radziłby sobie dobrze bez ich obecności.
 

Mała architektura Krosstech na ratunek przyrodzie

Coraz popularniejszym rozwiązaniem na utrzymanie miejskiej zieleni w dobrej kondycji jest mała architektura miejska. Polega ona na zagospodarowaniu terenu w ten sposób, aby był on jak najkorzystniejszy dla otaczającej go przyrody. Do tego celu zatrudnia się projektanta krajobrazu, który zgodnie z nabytą wiedzą i umiejętnościami, prawidłowo zaprojektuje przestrzeń w pożądany sposób. Znamiona małej architektury spotkać możemy codziennie w postaci koszy na śmieci, osłony na drzewa, ławek, stojaków rowerowych, czy donic parkowych. Wszystko to sprawia, że pobyt w danym miejscu staje się dla człowieka wygodny, przyjemny i relaksujący – z korzyścią dla samej przyrody.

Kosze na śmieci Krosstech
 

Jak dbać o zieleń miejską?

Oprócz projektanta krajobrazu, który niewątpliwie ma ogromny wkład w pracę nad ochroną zieleni miejskiej, również my jako mieszkańcy korzystający z uroków przyrody, jesteśmy odpowiedzialni za jej ochronę. Projekty zazwyczaj uwzględniają kosze do segregacji śmieci, które znacząco przyczyniają się do ochrony środowiska i czystości pobliskiego terenu. Spacerując po parku miejskim, czy po różnego rodzaju alejkach, zwracajmy uwagę na obecność tego typu obiektów. Pozbywajmy się odpadów tylko w wyznaczonych do tego miejscach, nie zapominając o zasadach segregacji. Kosze uliczne nie są jedynym obiektem, dzięki któremu możemy wspólnie zadbać o otaczającą nas naturę. Projektanci nieustannie wpadają na nowe pomysły zagospodarowania miejskiej zieleni w sposób innowacyjny. Coraz częściej można napotkać tzw. psie WC, czy stacjonarne wodopoje.

Przyroda daje nam wiele od siebie, w związku z czym powinniśmy dbać o nią należycie i z całych sił. Warto wprowadzać zasady ekologicznego życia w życie codzienne, aby ograniczyć maksymalnie degradację środowiska. Zieleń miejska jest bardzo potrzebna, co widać w decyzjach samorządowców, którzy coraz częściej decydują się na inwestycje w małą architekturę. Jej elementy znajdziesz w sklepie firmy Krosstech.