Śledź nas

Elementy architektury drogowej

Bezpieczne ulice i chodniki

Bez względu na to czy projektuje się duże arterie komunikacyjne, czy małe osiedlowe uliczki, warto zadbać o to, by dało się zapewnić bezpieczeństwo zarówno pieszym, jak i uczestnikom ruchu kołowego. Jednak samo bezpieczeństwo to nie wszystko. Dobrze byłoby, gdyby elementy zabezpieczające wyglądały w danych miejscach estetycznie.

 

Blokady parkingowe

Projektując parkingi i miejsca o ograniczonym ruchu pojazdów, które czasowo się zamyka, warto wziąć pod uwagę zakup blokad parkingowych. Tego rodzaju urządzenia skutecznie ograniczają możliwość wjazdu i wyjazdu z zabezpieczonego terenu. Konieczne jest działanie ze strony upoważnionej osoby. Dopiero wówczas, po otwarciu blokady, można przejechać. W katalogu firmy Krosstech znajdziemy duży wybór blokad, różniących się między sobą sposobem montażu i łatwością szybkiego umożliwienia przejazdu. Proste blokady parkingowe, w kolorze biało-czerwonym, idealnie nadające się do zabezpieczenia miejsc postojowych. Istnieje też możliwość wyboru koloru, choć akurat te biało-czerwone są dobrze widoczne, nikomu nie grozi więc przypadkowe najechanie na podniesioną blokadę.

 

Bezpieczna droga, bezpieczny chodnik

Innym ważnym elementem architektury drogowejbarierki drogowe. Chronią one w równym stopniu pieszych co i uczestników ruchu kołowego. Oczywiście piesi są z reguły bardziej narażeni na obrażenia, dlatego przepisy nakładają na podmioty administrujące drogami obowiązek zabezpieczenie niektórych fragmentów drogi właśnie takimi barierkami. Odgrodzenie drogi od chodnika można wykonać na wiele sposobów, ale profesjonalnie zaprojektowana i wykonana z dużym pietyzmem barierka będzie najlepszą formą takiego zabezpieczenia.
 

Kiedy stosować słupki uliczne

W przypadku obiektów o nowoczesnym lub przynajmniej neutralnym charakterze barierki drogowe są najrozsądniejszym rozwiązaniem. Jednak jeżeli mamy do czynienia z obiektami zabytkowymi lub przynajmniej stylizowanymi na zabytkowe, sprawa nieco się komplikuje. W przypadku tego rodzaju miejsc o wiele lepiej sprawdzą się słupki uliczne. Zazwyczaj malowane są na czarno, ale w rzeczywistości można je dopasować do każdego otoczenia, byle by spełniały swoją rolę: były widoczne i skutecznie odgradzały część pieszą od tej przeznaczonej do ruchu kołowego.