Śledź nas

Jak zorganizować miejską przestrzeń?

Każdy z nas idąc obok niezagospodarowanej przestrzeni w mieście nie raz zastanawiał się, co tu może kiedyś powstać. Zapełnianie takiej powierzchni nazywamy organizacją miejskiej przestrzeni. Istnieją różnorodne sposoby na, aby to zrobić – wystarczy pomysł, plan i elementy małej architektury.
 

Rewitalizacja parku miejskiego - pomysł na zagospodarowanie przestrzeni

Rewitalizacja parku miejskiego to jedno z najpopularniejszych aktualnie działań w celu organizacji miejskiej przestrzeni. Samo słowo „rewitalizacja” należy rozumieć jako wyprowadzanie ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych prowadzonych w sposób kompleksowy, natomiast park miejski to nic innego, jak miejska przestrzeń zielona pełniąca funkcje wypoczynkowe i rekreacyjne, a niekiedy także sportowe. Mówiąc krócej – jest to odnawianie, ulepszanie danego obszaru zielonego na terenie miasta.

Wiele miast decyduje się obecnie na takie działania. Dlaczego jest to takie popularne?  Odpowiedź jest bardzo prosta. Rewitalizacja nie wymaga sporych wydatków i nakładu prac, można ją szybko zrealizować, a przede wszystkim – poprawę wyglądu miejskiej  przestrzeni doceni każdy mieszkaniec.
 

Architektura drogowa - coś co pokocha każdy Polak

Polacy uwielbiają narzekać na dziury w jezdni i krzywe chodniki. Architektura drogowa to kolejny rodzaj organizacji miejskiej przestrzeni. Ma ona najwięcej zwolenników ze względu na aktualny stan polskich dróg, które w większości przypadków naprawdę wymagają remontów i usprawnień. Czasem wystarczy tak niewiele, aby zadowolić uczestników ruchu. Może przydadzą się dodatkowe barierki ochronne lub ograniczniki? Znajdziesz je w ofercie Krosstech – producenta elementów architektury drogowej.  Co jeszcze może się przydać i dlaczego?
 
  • barierki ochronne – przenośne bariery stanowią niezbędny element każdej imprezy masowej. Trudno wyobrazić sobie chaosu, który by panował, gdyby ich nie było;
  • bariery ochronne – stałe i bardzo wytrzymałe bariery, które są zazwyczaj przymocowane do chodnika. Osłaniają pieszych przed samochodami i innymi uczestnikami ruchu;
  • bariery drogowe – stałe bariery o średniej wytrzymałości na uszkodzenia, które znajdują się przy prawie każdym zakręcie przy drodze. Służą do tego, aby osoba kierująca pojazdem, która wypadnie z zakrętu nie wypadła z drogi. Takie zabezpieczenia są potrzebne i uratowały życie niejednemu kierowcy;
  • blokady parkingowe – stałe elementy, przymocowane najczęściej na miejscu parkingowym. Są otwierane dzięki zamkowi, do którego klucz ma właściciel obszaru do parkowania.

Barierki ochronne - Architektura drogowa

Organizacja miejskiej przestrzeni to bardzo rozbudowany temat i można debatować o nim godzinami. Natomiast – czy my, ludzie jesteśmy w stanie coś w tym celu zdziałać? Tak! Z elementami małej architektury jesteśmy w stanie dowolnie kształtować przestrzeń, w której żyjemy.