Śledź nas

Jaką ławkę wybrać – typy i rodzaje ławek

Ławki tradycyjne i nowoczesne

Wybór ławek zawsze uzależniony jest od otoczenia, w którym mają być one prezentowane. Plan zagospodarowania przestrzennego musi przewidywać również odpowiednie rozmieszczenie elementów małej architektury. Inne będzie jednak planowanie ogrodów, parków, a jeszcze inne osiedli mieszkaniowych.

Ławki w ogrodzie

Planowanie ogrodu wydaje się pozornie zajęciem najłatwiejszym. Dotyczy to również sposobu, w jaki są wybierane stoliki i ławki do ogrodu. Tymczasem w rzeczywistości potrzeba sporego wyczucia, by wykreować ten obszar, nie tylko zgodnie z jego zastosowaniem, ale też zgodnie z warunkami, w jakich organizowany jest ogród. Przy tradycyjnym domu lub rezydencji świetnie sprawdzi się ogród o rustykalnym charakterze, w którym znajdą zastosowanie ławki z oparciem, najlepiej jeśli wykonane będą one z drewna. Ten ciepły, delikatny materiał o wiele łatwiej sprawdzi się w ogrodzie, niż tradycyjne ławki stalowe. Nowoczesny dom powinien mieć ogród o wiele bardziej uporządkowany i skromnie urządzony. Sprawdzą się w nim elementy podkreślające modernizm otoczenia, np. ławki nierdzewne, wykonane ze stali lub łączące stal z drewnem.

Ławki parkowe

Każdy lubi usiąść na chwilę na ławce w parku, delektować się kontaktem z przyrodą i odpocząć. Dlatego podczas projektowania parków również obowiązuje nas wymóg wygody. Wprawdzie stosuje się tu niekiedy ławki bez oparcia, choć należą one do mniejszości. Trzeba jednak przyznać, że modele bez oparć również mogą być wygodne, ważne jednak, by miały ergonomiczne kształty, takie jak choćby te, produkowane przez Krosstech. Dostępne w ofercie tej polskiej firmy modele Fala I i II czy Rosa pokazują jakiego rodzaju ławki mogą być ciekawym kompromisem między wygodą i nowoczesnością w naszych parkach. Dlatego wybierając ławki do parku warto zapoznać się również z możliwościami, jakie niesie ze sobą takie nowoczesne wzornictwo.

Ławki na osiedlach

Nie na każdym osiedlu znajdziemy ławki. A szkoda, ponieważ takie miejsca mogą się stać niekiedy centrum życia towarzyskiego. Siedząc na ławce łatwiej poznać nowych sąsiadów, dowiedzieć się czegoś więcej o tym, co dzieje się w mieście i na osiedlu. W takich miejscach spotykamy zazwyczaj solidne ławki stalowe, które są wytrzymałe i łatwe w konserwacji. Ławki drewniane raczej się w tej sytuacji nie sprawdzają, zwłaszcza jeżeli w okolicy mają się bawić dzieci. Produkcja ławek z przeznaczeniem do wykorzystania w różnych lokacjach może się nieco różnić, dlatego warto dowiadywać się u producenta, jakie jest właściwe zastosowanie konkretnego modelu. W katalogu firmy Krosstech znajdziemy podział ławek ze względu na konstrukcję. Może on być przydatny przy dokonywaniu wyboru.