Śledź nas

Planowanie i wykorzystanie powierzchni parkowej

Parki są jednymi z najważniejszym miejsc w każdym mieście. W ścisłej zabudowie, gdzie jeden budynek wręcz ociera się o drugi, a wszystkie drogi spowija gruba wstęga asfaltu, skrawek zieleni jest prawdziwą oazą. Żeby dobrze wykorzystać przestrzeń parkową, trzeba ją przede wszystkim odpowiednio zaplanować. Każdy element musi mieć swoje miejsce. Zarówno mała architektura miejska, jak i klomby z kwiatami, krzewy lub drzewa nie mogą znajdować się w przypadkowych miejscach.
 

Jak zaplanować przestrzeń parku?

Planowaniem przestrzeni miejskiej zajmują się zazwyczaj odpowiednie firmy, ale czasami zdarza się, że to prywatni inwestorzy oddają kawałek swojej ziemi pod park i zajmują się jego aranżacją. Bez względu na to, czy ma to być miejsce o dużej powierzchni, czy zaledwie skrawek, maleńkie, zielone płuca miasta, wykonawca musi odpowiednio umiejscowić ławki parkowe, ewentualne pomniki czy też oczka wodne.

W parku należy wytyczyć odpowiednią ilość szlaków komunikacyjnych, czyli inaczej alejek, którymi będą się poruszać odwiedzający. Alejki te powinny być odpowiednio zaznaczone tak, żeby zminimalizować deptanie trawników. Do tego celu można wykorzystać niskie słupki ograniczające, wypełnione materiałem fluorescencyjnym, który będzie wyznaczał drogę nawet w nocy.

W centralnej części parku dobrze jest zlokalizować oczko wodne lub fontannę, a w ich pobliżu koniecznie ustawić kosze na śmieci. Zminimalizuje to ryzyko wrzucania odpadków do wody. Kosze powinny też pojawić się przy każdej ławce oraz przy wejściu do parku. Każda ławka miejska powinna być dokładnie oszlifowana, a także pomalowana specjalnym impregnatem, który zabezpieczy ją przed zniszczeniem.

Przy wejściu do parku powinien znajdować się regulamin, który określa zasady korzystania. Ma on na celu uświadomić użytkowników, że mała architektura jest tutaj oddana w ich nieodpłatne użytkowanie, ale powinni wykazywać do niej szacunek.
 

Dlaczego warto tworzyć parki, czyli znaczenie skrawka zieleni w naszych miastach

W części Polskich miast nie ma nawet małych parków i jest to ogromny błąd, bo tracą na tym mieszkańcy. Park to ostatnia ostoja zieleni w większości miejsc. Pozwala się zrelaksować, obserwować przyrodę, odpocząć i odetchnąć świeżym powietrzem. To często też jedno z nielicznych miejsc, gdzie można wyjść na spacer z psem lub pobawić się z dzieckiem. Istnienie takiego miejsca pozwala nam zbliżyć się do natury i w pewnym sensie oderwać na chwilę od miejskich realiów. Jeżeli mamy miejsce na ławki parkowe i trochę zieleni, powinniśmy o to miejsce dbać i wspólnymi siłami starać się, żeby wyglądało ono jak najlepiej.